Клапани для вікон
Припливні клапани Аереко – свіже повітря у Вашій оселі
Багато новоспечених власників сучасних віконних конструкцій, після першої хвилі радості володіння новими блискучими вікнами стикаються з проблемами, про які навіть не здогадувалися. Затхлість повітря у приміщення, конденсат на вікнах, грибок на укосах – перекреслять будь-яку радість від покупки, а якщо ще й у дитини виявляться алергічні явища, то в голові незмінно виникають споконвічні питання: «Хто винен?» “Що відбувається?” і Що робити?”.
Спробуймо розібратися і знайти відповіді на ці запитання.
“Хто винен?”
Перша думка власника сучасних вікон, що винна компанія, яка йому продала та встановила дану конструкцію. Ця думка з’являється в голові у замовника не на порожньому місці, тому що при старих вікнах цієї проблеми не було, а коли встановив нові, проблема виникала, отже, причина або в самих вікнах (браковані, неякісно зроблені і т.д.), або при встановленні було допущено зрізні помилки. Наступним закономірним кроком замовника – дзвінок до компанії з претензією та вимогами усунути проблеми, що виникли. Тут ситуація може розвиватися за двома сценаріями:
Перший сценарій: замовнику потрапить недосвідчений продавець-консультант, який вислухавши проблему замовника і не зрозумівши суті проблеми, відправить на об’єкт майстра з рекламації для того, щоб він підтягнув і відрегулював стулку.
Другий сценарій: замовнику потрапить грамотний продавець-консультант, від якого він почує, що дані явища в його квартирі відбуваються через порушення системи природної вентиляції і як наслідок підвищення вологості повітря всередині приміщення. Зрештою, цей фахівець буде рекомендувати замовнику, регулярно провітрювати приміщення, мінімум двічі на добу по 30 хвилин.
В обох випадках, проблема не буде вирішена і замовник залишається з нею віч-на-віч. У результаті він спробує самостійно вникнути в суть явищ, що відбуваються, і відповісти на питання «Що відбувається?».
Справа в тому, що, за винятком найелітніших рідкісних будинків проектувальники в наших квартирах передбачили лише природну витяжну систему. Це спеціальні канали в стінах, що проходять через всі поверхи до даху, для видалення забрудненого повітря з кухні, ванної та туалету через добре знайомі ґрати з постійним перетином. А як же ПРИТОК свіжого повітря? Спеціальних пристроїв для припливу повітря у квартирах немає, для цього використовуються вікна. У старих дерев’яних вікнах завжди було достатньо щілин для допуску зовнішнього повітря у надлишкових кількостях з утворенням протягів, потраплянням у квартиру шуму, пилу та бруду, які замовник періодично на осінньо-зимовий період заклеював. Для “ударного провітрювання” були ще кватирки та фрамуги. Так вся ця система сяк-так і працювала. Природною вона називається тому, що рух повітря від вікон через кімнати до витяжки на кухні та санвузлах відбувається під дією природних факторів: перепаду температур між вулицею та приміщенням та вітру. Саме тому, маючи достатньо неконтрольований приплив повітря через щілини у старих вікнах замовник, раніше не стикався з подібними проблемами.
Що ж відбувається, коли замовник змінює старі вікна на нові? Сучасні вікна зі склопакетами мають два контури ущільнень з еластичного матеріалу в притворі і дуже щільну посадку самого склопакета в палітурку за допомогою еластичних ущільнень або силіконового герметика. Це призводить до того, що повітропроникність такого вікна в закритому стані дуже мала. Приплив свіжого повітря, що традиційно відбувався через щілини у старих дерев’яних вікнах, різко знижується, порушуючи роботу витяжної вентиляційної системи у підсобних приміщеннях (кухня, туалет, ванна кімната). Таким чином, відбувається порушення повітрообміну в житловому приміщенні з відомими наслідками: збільшенням відносної вологості повітря, появою конденсату на поверхні склопакетів у холодну пору року, утворенням плісняви та грибків на віконних укосах та стінах, задухою у приміщеннях та відчуттям дискомфорту. Саме тому при розвитку ситуації за першим сценарієм (регулювання стулки та її притискання) приведуть до абсолютно протилежного результату – вологість повітря підвищиться і ситуація лише погіршиться.
При розвитку ситуації за “другим сценарієм“, коли замовник спробує дотримуватися рекомендацій продавця-консультанта і використовувати можливості фурнітури для провітрювання він теж не може досягти бажаного ефекту.
Справа в тому, що сучасне вікно, як правило, має чотири режими роботи: “закрито”, “відкрито – стулка відчинена”, “відкрито – стулка відкинута” і “щілинне провітрювання”, при якому стулка відходить від рами на 1-3 мм, утворюючи щілину по периметру. У теплу пору року мешканці можуть без особливих проблем відкривати стулки вікон для провітрювання. При цьому з попаданням пилу в приміщення та зі збільшенням рівня шуму доводиться миритися, а з проникненням комах справляється антимоскітна сітка на вікні. Необхідно відзначити, що влітку через вирівнювання температур зовнішнього та внутрішнього повітря різко зменшується тяга у вентиляційних каналах і навіть при відкритих вікнах повітрообмін дуже малий, нормалізувати його можна лише за допомогою механічної витяжної системи. Взимку ж до пилу та шуму додається проблема протягу та холоду. Сучасні вікна позбавлені традиційних невеликих кватирок у верхній частині, а орне і відкидне відкриття стулки призводить до потрапляння в приміщення взимку надмірної кількості холодного повітря, зниження температури та утворення протягів. Навіть більш акуратне відкриття стулки вікна в режимі “щілинного провітрювання” має ряд недоліків: зовнішнє повітря потрапляє всередину з рівня підвіконня, викликаючи протяги в зоні знаходження людей; різко знижуються звукоізолюючі характеристики вікна (з 30-35 дБ до 17-18 дБ); знижується безпека щодо несанкціонованого доступу до приміщення ззовні. Все це призводить до того, що мешканці зазнають дискомфорту через порушення повітрообміну в житловому приміщенні, але неохоче використовують можливості фурнітури вікна для вентилювання. Також не варто забувати, що повітрообмін у приміщенні має бути постійним і бажано регульованим, а при використанні можливостей фурнітури ми цього досягти не зможемо.
У результаті замовник, усвідомивши проблему і зрозумівши, що віконні компанії тільки опосередковано винні в процесах, що відбуваються, спробує відповісти на останнє запитання: «Що робити?».
Вищезазначені проблеми з’явилася на Заході вже давно, разом із герметичними вікнами були винайдені регульовані припливні клапани. Французька фірма “АЕРЕКО” з 1983 року масово випускає недороге обладнання для вентиляції приміщень. Найпростіший безпосередньо в палітурку будь-якого вікна в його верхній частині можна встановити спеціальні шумозахисні припливні пристрої – вентиляційні клапани.
Що Ви отримаєте? У холодну пору року при закритих вікнах без збільшення шуму в квартирі, протягів та переохолодження кімнат буде забезпечено необхідне надходження свіжого повітря. Встановити такі клапани можна не тільки на віконному виробництві при виготовленні вікон, але й прямо в квартирі на змонтованих вікнах без їх демонтажу і без заміни склопакетів. Працюють ці пристрої автоматично без використання електроживлення, Кількість повітря, що проходить ззовні, регулюється заслінкою, що автоматично керується за допомогою спеціального датчика-приводу з поліамідної тканини за рівнем вологості внутрішнього повітря. У повністю відкритому положенні такий припливний пристрій забезпечує надходження 30 м3/годину при перепаді тисків 10 Па і забезпечує звукоізоляцію транспортного шуму від 33 до 42 дБ в залежності від комплектації. Нормалізація повітрообміну в квартирі знімає проблему конденсату, плісняви та задухи.
Застосування таких клапанів дозволяє вирішити практично всі проблеми санітарно-гігієнічного характеру в житлових приміщеннях з герметичними вікнами. Струмінь холодного повітря з припливного клапана спрямована під стелю і не викликає протягів у зоні знаходження людей, доступ свіжого повітря здійснюється без помітного збільшення рівня шуму в приміщенні, конденсату вологи на стеклах та стінах і появи цвілі не відбувається. На відміну від періодичного провітрювання, приплив свіжого повітря через припливний клапан відбувається постійно, що не дозволяє радону та іншим шкідливим газам накопичуватися в приміщенні.